Posted by on 28 maja 2018

McHutchison i in. (Wydanie 6 sierpnia) opisują podobną częstość utrzymującej się odpowiedzi wirusologicznej u pacjentów, którzy otrzymywali małą dawkę peginterferonu alfa-2b z rybawiryną i pacjentów, którzy otrzymywali inne schematy leczenia. Chociaż grupy pacjentów otrzymujących rybawirynę plus peginterferon alfa-2a lub peginterferon alfa-2b w dawce standardowej wykazywały korzystniejszy spadek miana wirusa podczas leczenia niż pacjenci otrzymujący małą dawkę peginterferonu alfa-2b i rybawirynę, wskaźniki nawrotów wśród dawnych grup podważyły korzystną wirusową odpowiedź kinetyczną pomiędzy 4 i 48 tygodniem terapii. Ponadto niektóre dane wskazywały, że peginterferon alfa-2b w małej dawce zmniejsza niekorzystny wpływ leczenia peginterferonem. Odkrycie to jest szczególnie ważne u pacjentów azjatyckich, którzy zwykle mają lepsze wskaźniki utrzymującej się odpowiedzi wirusologicznej niż u białych pacjentów, ale mają znaczne niekorzystne skutki.2 Jednakże, niewielka dawka peginterferonu alfa-2b może również prowadzić do znacznie wyższego wskaźnika przerwania leczenia z powodu do braku odpowiedzi wirusologicznej. To, czy ten wynik można ekstrapolować na małą dawkę peginterferonu alfa-2a, pozostaje do zbadania. Wreszcie, opisano kilka czynników wpływających na wczesne wirusowe reakcje kinetyczne i nawrót choroby u pacjentów zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) o genotypie 1, którzy otrzymują aktualny standard opieki.3 Ich rola w reżimie peginterferonu w małej dawce pozostaje nieznana.
Ching-Sheng Hsu, MD
Buddyjski szpital Tzu Chi, Tajpej, Tajwan
Jia-Horng Kao, MD, Ph.D.
National Taiwan University College of Medicine, Taipei, Tajwan
edu.tw
3 Referencje1. McHutchison JG, Lawitz EJ, Shiffman ML, i in. Peginterferon alfa-2b lub alfa-2a z rybawiryną do leczenia infekcji wirusem zapalenia wątroby typu C. N Engl J Med 2009; 361: 580-593 [Erratum, N Engl J Med 2009; 361: 1027.]
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Liu CH, Liu CJ, Lin CL, i in. Pegylowany interferon-alfa-2a z rybawiryną dla nieleczonych wcześniej azjatyckich pacjentów z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C z genotypem 1: wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane badanie. Clin Infect Dis 2008; 47: 1260-1269
Crossref Web of Science Medline
3. Hsu CS, Liu CH, Liu CJ i in. Czynniki wpływające na wczesny spadek wiremii u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C otrzymujących pegylowany interferon i rybawirynę. Antivir Ther 2009; 14: 45-54
Web of Science Medline
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Hsu i Kao słusznie zauważają, że zgłaszane wskaźniki odpowiedzi na leczenie są wyższe wśród azjatyckich pacjentów z przewlekłym zakażeniem HCV niż wśród innych pacjentów. W badaniu skuteczności zindywidualizowanej dawkowania w porównaniu z dawką płaską w celu oceny optymalnego leczenia za pomocą pegylowanego interferonu (IDEAL) wskaźniki odpowiedzi wśród pacjentów z azjatyckimi zgłoszeniami były również wysokie: 62% (13 z 21 pacjentów) wśród pacjentów otrzymujących peginterferon alfa-2b w dawka 1,0 .g na kilogram masy ciała na tydzień, 70% (7 na 10 pacjentów) wśród pacjentów otrzymujących peginterferon alfa-2b w dawce 1,5 .g na kilogram na tydzień i 50% (10 na 20 pacjentów) wśród pacjentów którzy otrzymywali peginterferon alfa-2a w dawce 180 .g na tydzień. Ostatnio odpowiedź na leczenie zakażenia HCV jest silnie związana z genetycznym wariantem interleukiny-28B, który znajduje się na chromosomie 19. Korzystny allel występuje częściej w populacjach wschodnioazjatyckich1; może to częściowo tłumaczyć korzystną reakcję obserwowaną w tej grupie pacjentów.
Zgadzamy się również, że mała dawka peginterferonu alfa-2b była dobrze tolerowana i związana z podobną ogólną skutecznością w naszym badaniu, ale nie we wszystkich subpopulacjach. Podobne wyniki odnotowano w przypadku monoterapii peginterferonem alfa-2b (w dawce 135 .g raz na tydzień) 2 i peginterferonem alfa-2a (w dawce 180 .g raz na tydzień) .3
Janice Albrecht, Ph.D.
Schering-Plough Research Institute, Kenilworth, NJ
John McHutchison, MD