Posted by on 2 sierpnia 2018

Antybiotyki są szeroko podawane dzieciom z zamiarem zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, ale brakuje odpowiednich badań kontrolowanych placebo pod względem skuteczności. W badaniu przeprowadzonym w czterech australijskich ośrodkach zbadano, czy stosowanie doustnych antybiotyków w małej dawce zapobiega infekcjom dróg moczowych u predysponowanych dzieci. Metody
My losowo przydzieliliśmy dzieci w wieku poniżej 18 lat, które miały jedno lub więcej potwierdzonych mikrobiologicznie infekcji dróg moczowych, do otrzymywania albo codziennej zawiesiny trimetoprim-sulfametoksazolu (jako 2 mg trimetoprimu plus 10 mg sulfametoksazolu na kilogram masy ciała), albo placebo do 12 miesięcy. Pierwszorzędowym rezultatem była potwierdzona mikrobiologicznie objawowa infekcja dróg moczowych. Analizy Intention-to-Treat przeprowadzono z wykorzystaniem danych czas-zdarzenie.
Wyniki
Od grudnia 1998 r. Do marca 2007 r. Losowo wybrano 576 dzieci (z 780 planowanych). Mediana wieku przy przyjęciu wynosiła 14 miesięcy; 64% pacjentów stanowiły dziewczęta, 42% miało rozpoznanie odpływu pęcherzowo-moczowodowego (co najmniej stopień III u 53% tych pacjentów), a 71% zostało zapisanych po pierwszej diagnozie infekcji dróg moczowych. W trakcie badania zakażenie dróg moczowych rozwinęło się u 36 z 288 pacjentów (13%) w grupie otrzymującej trimetoprim-sulfametoksazol (grupa antybiotykowa) iu 55 z 288 pacjentów (19%) w grupie placebo (współczynnik ryzyka w grupie antybiotyków, 0,61, przedział ufności 95%, 0,40 do 0,93, P = 0,02 w teście log-rank). W grupie antybiotyków zmniejszenie bezwzględnego ryzyka infekcji dróg moczowych (6 punktów procentowych) wydawało się być spójne we wszystkich podgrupach pacjentów (P.0,20 dla wszystkich interakcji).
Wnioski
Długotrwały, podawany w małej dawce trimetoprim-sulfametoksazol był związany ze zmniejszoną liczbą infekcji dróg moczowych u predysponowanych dzieci. Efekt leczenia okazał się spójny, ale skromny w podgrupach. (Numer rejestru australijskich nowozelandzkich rejestrów klinicznych, ACTRN12608000470392.)
Wprowadzenie
Zakażenie dróg moczowych jest bardzo częstą chorobą u dzieci, dotykającą 2% chłopców i 8% dziewcząt w wieku 7 lat.1 Zakażenie dróg moczowych wiąże się z przewlekłymi chorobami, z uszkodzeniem nerek zgłaszanym w około 5% dotkniętych chorobą dzieci.2 Obserwacja, że infekcja dróg moczowych i odpływ pęcherzowo-moczowy są związane z uszkodzeniem nerek3-5 doprowadziły do standardowej praktyki klinicznej oceny z cystouretrografią oddawania moczu na obecność odpływu pęcherzowo-moczowodowego u dzieci po infekcji dróg moczowych6,7 i po podaniu codzienne antybiotyki o niskiej dawce przez wiele lat8 w celu zapobiegania dalszym infekcjom dróg moczowych i uszkodzeniom nerek u tych dzieci. Uznano, że inne dzieci bez choroby refluksowej są również zagrożone nawracającymi zakażeniami i następstwami układu moczowego, a także zaleca się stosowanie długotrwałych antybiotyków dla tych dzieci.9 Jednakże, ponieważ odpowiednio zasilone i dobrze zaprojektowane, placebo- nie przeprowadzono kontrolowanych badań długoterminowych antybiotyków w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych u dzieci, szeroko zakwestionowano 10,11 aktualnej praktyki klinicznej.12,13 Nasze badanie, zatytułowane Zapobieganie nawracającym zakażeniom dróg moczowych u dzieci z refluksem powięziowym i Normalne linie nerek (PRIVENT) zostały zaprojektowane w celu ustalenia, czy długotrwałe stosowanie antybiotyków o niskiej dawce zapobiega nawracającym zakażeniom dróg moczowych u dzieci.
Metody
Pacjenci
W czterech ośrodkach w Australii zrekrutowaliśmy dzieci od urodzenia do 18 lat, które miały co najmniej jedno objawowe zakażenie dróg moczowych.14 Dzieci z wszystkimi stopniami refluksu pęcherzowego lub nawracającą infekcją były potencjalnie kwalifikowane
[podobne: dermatolog w krakowie, szpik dawca, specjalizacje lekarskie wykaz ]