Posted by on 1 listopada 2018

Na poziomie zdrowia publicznego koszty takiego leczenia muszą być zrównoważone z ryzykiem przeniesienia związanego z daną ekspozycją. Zarówno w przypadku narażenia zawodowego, jak i niezwiązanego, okres, po którym profilaktyka poekspozycyjna nie przynosi żadnych korzyści, nie jest znany, ale brakuje danych wskazujących na wyraźną korzyść, gdy profilaktyka zostanie rozpoczęta ponad 48 godzin po ekspozycji. Brak danych z randomizowanych badań porównujących różne schematy profilaktyki poekspozycyjnej, a optymalna liczba i skład środków przeciwretrowirusowych do zastosowania w schemacie pozostaje niepewna. Rola profilaktyki poekspozycyjnej leków ostatnio zatwierdzonych do leczenia zakażenia HIV pozostaje nieznana. Ze względu na mechanizmy działania, raltegrawir, pierwszy inhibitor integrazy nici HIV i marawirok, pierwszy antagonista receptora 5 receptora chemokin typu CC, są atrakcyjnymi sposobami zapobiegania. Doświadczenie z tymi środkami w profilaktyce ogranicza się do pojedynczych przypadków i małych serii przypadków, 52-54, w których ich stosowanie wydaje się być bezpieczne.
Profilaktyka poekspozycyjna stała się standardem w opiece nad zawodowymi ekspozycjami, ale pozostaje kontrowersyjna jako interwencja w zakresie zdrowia publicznego w przypadku ekspozycji niezwiązanych z pracą. Pokrycie profilaktyki poekspozycyjnej, które wiąże się z out-of-pocket kosztów 1000 $ lub więcej w wymaganym 28-dniowym leczeniu, nie jest konsekwentnie świadczone przez państwowe plany Medicaid; w związku z tym strategia ta jest niedostępna dla pacjentów, którzy są uzależnieni od takich programów.
Wytyczne
Wytyczne dotyczące profilaktyki po narażeniu w miejscu pracy są dostępne w CDC i Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (DHHS) .13,55 Są również dostępne w Departamencie Zdrowia stanu Nowy Jork (2008) 56 i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, WHO, 2007) 17. W przeciwieństwie do innych wytycznych, które zalecają 72-godzinne okno, w którym można zakwalifikować profilaktykę poekspozycyjną, wytyczne Nowego Jorku zalecają 36-godzinne okno i jeden konkretny schemat pierwszego rzutu (zydowudyna, lamiwudyna i tenofowir). Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy odwołuje się do wytycznych CDC i DHHS jako norm obowiązujących w miejscu pracy.57 Wytyczne dotyczące profilaktyki po ekspozycji nie są dostępne w CDC i DHHS, 7 WHO, 17 i niektórych stanach. Klinicyści mogą szukać eksperckich usług konsultacyjnych w zakresie narażenia zawodowego lub niezwiązanego z HIV od krajowej poradni profilaktyki po narażeniu lekarzy klinicznych, dostępnej przez 24 godziny na dobę (1-888-448-4911). Zalecenia w tym artykule są zasadniczo zgodne z wytycznymi CDC i WHO.
Wnioski i Rekomendacje
Profilaktyka jest zalecana po ekspozycji zawodowej i niezwiązanej z HIV. Dane obserwacyjne sugerują, że takie interwencje są około 80% skuteczne w zapobieganiu późniejszej serokonwersji HIV, ale nie są gwarancją ochrony. Profilaktykę należy rezerwować w przypadku narażenia, które wiąże się z wiarygodną możliwością przeniesienia zakażenia HIV, zwykle uznawanego za co najmniej 0,1% ryzyka przeniesienia od pacjenta źródłowego, o którym wiadomo, że jest nosicielem wirusa HIV lub pacjentem źródłowym, którego status serologiczny jest nieznany ale kto jest bardzo narażony na zakażenie wirusem HIV
[podobne: diastaza we krwi, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych, ośrodek leczenia uzależnień wrocław ]

Powiązane tematy z artykułem: diastaza we krwi ośrodek leczenia uzależnień wrocław uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych