Posted by on 1 lipca 2018

W Journal przedstawiliśmy wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania porównującego wyniki ciąży u pacjentów poddawanych zapłodnieniu in vitro (IVF), w tym świeżego pojedynczego zarodka, a następnie, jeśli po cyklu świeżego zarodka nie doszło do żywych narodzin, przez zamrożony-rozmrożony transfer pojedynczego zarodka u pacjentów poddawanych IVF obejmujący świeży podwójny transfer zarodka. W porównaniu z częstością w grupie z podwójnym zarodkiem, w grupie z pojedynczym zarodkiem, wskaźnik urodzeń żywych nie był znacznie niższy, a wskaźnik urodzeń wielokrotnych był znacząco niższy.1 Urodzenia wielokrotne uważa się za główne ryzyko związane z zapłodnieniem in vitro ze względu na zwiększoną liczbę niekorzystnych skutków okołoporodowych.2,3
Rysunek 1. Rysunek 1. Rekrutacja i wyniki. Pacjenci w grupie z pojedynczym zarodkiem przeszli jeden świeży transfer pojedynczego zarodka, a jeśli po jednym cyklu nie doszło do żywego porodu, u tych pacjentów wykonano jeden zamrożony-rozmrożony transfer pojedynczego zarodka. Pacjenci w grupie z podwójnym zarodkiem przeszli jeden świeży podwójny transfer zarodka. Dwudziestu dziewięciu pacjentów w grupie z pojedynczym zarodkiem i 18 pacjentów w grupie z podwójnym zarodkiem miało ciąże, które spowodowały dwa porody żywych. Jedna kobieta w grupie z podwójnym zarodkiem miała ciążę, co spowodowało trzy żywe narodziny. 48 par bliźniąt w grupie podwójnego przeniesienia zarodka po pierwszym cyklu obejmowało trzy ciąże bliźniacze, w których jeden płód zmarł w okresie płodowym między 24 a 27 tygodniem wieku ciążowego.
W niniejszym badaniu zbadano skumulowane wskaźniki żywych urodzeń w dwóch grupach po włączeniu wszystkich zamrożonych-rozmrożonych cykli po cyklu świeżego zarodka. Skumulowany wskaźnik urodzeń żywych określono jako liczbę kobiet z ciążą, w wyniku których co najmniej jedno urodzenie na żywo podzielono przez liczbę kobiet poddanych randomizacji. W dodatkowych cyklach zamrożonych i rozmrożonych przeniesiono jeden lub dwa zarodki, bez względu na pierwotną grupę randomizacyjną. Uwzględniono wszystkie 661 pacjentów, którzy uczestniczyli w randomizowanym badaniu; żaden z pacjentów nie stracił czasu na obserwację, a wszystkie zarodki zostały uwzględnione (ryc. 1).
Skumulowany wskaźnik żywych urodzeń wyniósł 43,9% (145 z 330 pacjentów) w grupie z pojedynczym zarodkiem i 51,1% (169 z 331 pacjentów) w grupie z podwójnym zarodkiem (różnica, 7,1%, 95% przedział ufności [Cl], -0,6 do 14,8; P = 0,08). Średni odsetek żywych urodzeń wynosił 53% (174 z 330 pacjentów) w grupie z pojedynczym zarodkiem i 57% (189 z 331 pacjentów) w grupie podwójnego przeniesienia zarodka (P = 0,20). Odsetek mnogich urodzeń był znacznie niższy w grupie z pojedynczym zarodkiem, niż w grupie z podwójnym zarodkiem (2,3% w porównaniu z 27,5%, różnica, 25,2%, 95% CI, 15,1 do 35,0, P <0,001). . Częstość porodów przedwczesnych (<37 pełnych tygodni ciąży) była znacząco wyższa w grupie z podwójnym zarodkiem w porównaniu z grupą z pojedynczym zarodkiem (25,5% vs. 11,8%, różnica, 13,7%, 95% CI, 4,0 do 23,2; P <0,001) (patrz: tabela I w dodatku uzupełniającym, dostępna wraz z pełnym tekstem niniejszego listu).
Wykorzystanie skumulowanych współczynników urodzeń żywych zamiast wyniku na cykl ma zalety dla pacjenta, ponieważ lepiej podsumowuje swoją szansę na urodzenie żywego przez cały okres leczenia.4 Stwierdziliśmy, że skumulowany wskaźnik urodzeń żywych po jednym pobraniu oocytów wysoka w obu grupach Był niższy w grupie z pojedynczym zarodkiem, niż w grupie z podwójnym zarodkiem, choć nie w znacznym stopniu. Zaletą transferu pojedynczego zarodka jest radykalnie obniżona częstość porodów mnogich w porównaniu z transferem z podwójnym zarodkiem. Dobrze funkcjonujący program krioprezerwacji jest warunkiem wstępnym wdrożenia strategii pojedynczego embriotransferu.5
Ann Thurin-Kjellberg, MD, Ph.D.
Catharina Olivius, MD
Christina Bergh, MD, Ph.D.
Uniwersytet w Göteborgu, Göteborg, Szwecja
ann. se
Wspierane przez Sahlgrenska Academy, Sahlgrenska University Hospital i Göteborg Medical Society.
Dr Thurin-Kjellberg zgłasza otrzymywanie opłat za wykłady od Merck Serono, Schering-Plough i Ferring, a także za konsultacje z Merck Serono Sweden; i dr Bergh, opłaty za wykłady od Merck Serono, Schering-Plough i Ferring. Nie zgłoszono żadnego innego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
5 Referencje1. Thurin-Kjellberg A, Hausken J, Hillensjo T, i in. Selektywny transfer pojedynczych zarodków a podwójny transfer zarodków w zapłodnieniu in vitro. N Engl J Med 2004; 351: 2392-2402
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Schieve LA, Meikle SF, Ferre C, Peterson HB, Jeng G, Wilcox LS. Niska i bardzo niska masa urodzeniowa dzieci urodzonych z wykorzystaniem technologii wspomaganego rozrodu. N Engl J Med 2002; 346: 731-737
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
3. Wennerholm UB, Bergh C. Wyniki ciąż IVF. Fetal Matern Med Revol 2004; 15: 27-57
Crossref
4. Malizia BA, Hacker MR, Penzias AS. Skumulowane wskaźniki urodzeń żywych po zapłodnieniu in vitro. N Engl J Med 2009; 360: 236-243
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
5. Veleva Z, Karinen P, Tomas C, Tapanainen J, Martikainen H. Selektywny pojedynczy transfer zarodków z krioprezerwacją poprawia wyniki i obniża koszty IVF / ICSI. Hum Reprod 2009; 24: 1632-1639
Crossref Web of Science Medline
Materiał uzupełniający
(17)
[hasła pokrewne: niacynamid, skręcenie stawu skokowego, Kabiny Sanitarne ]

Powiązane tematy z artykułem: Kabiny Sanitarne niacynamid skręcenie stawu skokowego

Posted by on 1 lipca 2018

Ann Thurin-Kjellberg, MD, Ph.D.
Catharina Olivius, MD
Christina Bergh, MD, Ph.D.
Uniwersytet w Göteborgu, Göteborg, Szwecja
ann. se