Posted by on 12 września 2018

Leczenie glikokortykoidami wziewnymi w połączeniu z długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela jest zalecane u pacjentów z częstymi zaostrzeniami ciężkiej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jednakże nie zbadano w pełni korzyści wziewnych glikokortykoidów oprócz dwóch długo działających leków rozszerzających oskrzela. Metody
W tym 12-miesięcznym, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby badaniu z grupą równoległą, 2485 pacjentów z zaostrzeniem POChP otrzymywało terapię potrójną, składającą się z tiotropium (w dawce 18 .g raz na dobę), salmeterolu (50 .g dwa razy na dobę), oraz wziewny glikokortykoidowy propionian flutykazonu (500 .g dwa razy dziennie) podczas 6-tygodniowego okresu docierania. Pacjenci zostali następnie losowo przydzieleni do kontynuacji potrójnej terapii lub wycofania flutykazonu w trzech etapach w okresie 12 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas do pierwszego umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzenia POChP. Obserwowano także wyniki spirometryczne, stan zdrowia i duszność.
Wyniki
W porównaniu z dalszym stosowaniem glukokortykoidów, odstawienie glukokortykoidów spełniało wcześniej określone kryterium nie gorsze niż 1,20 dla górnej granicy 95% przedziału ufności (CI) w odniesieniu do pierwszego umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzenia POChP (współczynnik ryzyka, 1,06; 95% CI, 0,94 do 1,19). W 18 tygodniu, gdy odstawienie glukokortykoidów było zakończone, skorygowana średnia redukcja w stosunku do linii podstawowej w wymuszonej objętości wydechowej w ciągu sekundy była o 38 ml większa w grupie z odstawieniem glukokortykoidu niż w grupie kontynuującej glukokortykoid (P <0,001); podobną różnicę między grupami (43 ml) zaobserwowano w 52. tygodniu (p = 0,001). Brak zmian w duszności i niewielkie zmiany stanu zdrowia wystąpiły w grupie z wycofaniem glukokortykoidu.
Wnioski
U pacjentów z ciężką POChP otrzymujących tiotropium z salmeterolem ryzyko wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich zaostrzeń było podobne u osób, które przerwały stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych i kontynuowały leczenie glikokortykosteroidami. Jednak podczas ostatniego etapu odstawienia glukokortykoidów nastąpiło większe obniżenie czynności płuc. (Finansowane przez Boehringer Ingelheim Pharma; numer WISDOM ClinicalTrials.gov, NCT00975195.)
Wprowadzenie
Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) mają charakter objawowy, ostre zdarzenia, które prowadzą do zmiany leczenia1,2 i wiążą się z przyspieszeniem spadku czynności płuc i stanu zdrowia.3 Leczenie glikokortykoidami wziewnymi zmniejsza częstość zaostrzeń, szczególnie gdy leki stosuje się w skojarzeniu z długo działającym .-agonistą (LABA) .4,5 W związku z tym zaleca się leczenie skojarzone z wziewnym glukokortykoidem i LABA u pacjentów z ciężką postacią POChP lub z częstymi zaostrzeniami w wywiadzie.2 Długotrwałe stosowanie antagoniści muskarynowi (LAMA) również zapobiegają zaostrzeniom. 6-8 Jednak u pacjentów z ciężką lub bardzo ciężką postacią POChP i zaostrzeniem historia korzyści z wziewnych glikokortykosteroidów w reżimie obejmującym te dwie klasy długo działających leków rozszerzających oskrzela nie zostało jeszcze ustalone w studium o odpowiednim zasilaniu.
Postawiliśmy hipotezę, że przy kontrolowanym, stopniowym odstawianiu wziewnych glikokortykosteroidów, ryzyko zaostrzenia choroby byłoby podobne do tego w przypadku dalszego stosowania wziewnych glikokortykosteroidów u pacjentów z ciężką lub bardzo ciężką POChP, którzy otrzymywali kombinację LAMA (tiotropium) i LABA (salmeterol). Aby przetestować tę hipotezę, przeprowadziliśmy Wycofanie Steroidów Wdychanych podczas Zoptymalizowanego Postępowania Bronchodilator (WISDOM), którego celem było ustalenie, czy pacjenci z POChP, którzy otrzymywali LAMA i LABA z glikokortykoidami wziewnymi, mieliby podobne wyniki niezależnie od tego, czy glukokortykoidy zostały wycofane lub kontynuowane.
Metody
Projekt badania
Od lutego 2009 r. Do lipca 2013 r. Przeprowadziliśmy wielonarodowe, randomizowane badanie z podwójną ślepą próbą z grupą równoległą. Wszyscy pacjenci weszli w sześciotygodniowy okres docierania, podczas którego otrzymywali 18 .g tiotropium raz dziennie (dostarczanego przez HandiHaler), 50 .g ksynafonianu salmeterolu dwa razy na dobę (dwa uruchomienia 25 .g, a dawka 21 .g została wyznaczona na amerykańska etykieta produktu) i 500 .g propionianu flutykazonu (wziewny glukokortykoid) dwa razy dziennie (dwa uruchomienia 250 .g [amerykańska dawka określona, 230 .g] dostarczona przez inhalator z odmierzaną dawką). W niniejszym badaniu mówimy o oznaczeniu dawek konsystencji przez Unię Europejską.
W fazie podwójnie ślepej próby pacjenci byli poddawani randomizacji w stosunku 1: do dwóch badanych grup. Pierwsza grupa nadal otrzymywała tiotropium, salmeterol i flutikazon w dawkach takich samych jak te stosowane w okresie docierania w czasie 52-tygodniowego okresu badania
[więcej w: poradnia psychologiczna krakow, niedoczynność tarczycy a nerwica, peeling z kwasem salicylowym ]

Powiązane tematy z artykułem: niedoczynność tarczycy a nerwica peeling z kwasem salicylowym poradnia psychologiczna krakow

Posted by on 12 września 2018